ИРР-Варна отличен с Награда "Варна" за принос в природните науки

В навечерието на 24 Май, връчиха наградите "Варна" за 2023г. Институтът по рибни ресурси - Варна, ССА, Научен колектив с ръководител доц. д-р Елица Петрова-Павлова взе награда в категория "Природни науки" за изпълнението на проект "Насърчаване на технологичните иновации в мониторинга и моделирането на околната среда за оценка на рибни и нерибни ресурси". 

Прокетът TIMMOD обедини усилията на шест партньорски организации от пет държави (България, Румъния, Гърция, Молдова и Грузия) в един мултидисциплинарен консорциум - TIMMOD мрежа за иновации. Общата цел на проекта бе да подобри качеството и достъпността на данните, сътрудничеството в обмена на данни, оценката и мониторинга на биоразнообразието и в частност на рибни и нерибни ресурси в Черно море- съобразно Рамковата директива за морска стратегия на ЕС (РДМС), Рамка за събиране на данни за рибни ресурси (DCF), Стратегия Син растеж, Черноморска конвенция за опазване на околната среда (Букурещката конвенция) и други Европейски и регионални политики и конвенции. За повече информация - http://timmod.org

f8cd16b4 6586 4bd9 960b 5a40ebbd9bbe

Международна експертна среща на черноморските държави

Експерти от Институт по рибни ресурси с Аквариум - Варна участват в Работна среща относно рапана (Rapa whelk): Изследователска програма и подготовка на данни по проект BlackSea4Fish, GFCM, 25 - 27 април 2023 г. Истанбул, Турция. Домакин на събитието е  Истанбулския Университет, факултет по водни науки.

На  срещата експерти от Румъния, България, Турция, Грузия и Украйна ще обсъдят резултатите от регионалната изследователска програма и ще бъдат обхванати  теми като регурации  за риболов, оценка на запасите, селективност на риболова.

https://twitter.com/UN_FAO_GFCM/status/1650838142411309058?s=20 

2099a8f8 b881 4522 9f0a e5b49247d086

Обява до заинтересованите лица и общественост

О Б Я В А

 

до заинтересованите лица и общественост

 

 

На основание чл. 4, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредба за ОВОС, ДВ, бр. 25/2003 г., изм. и доп.)

ИНСТИТУТ ПО РИБНИ РЕСУРСИ, с ЕИК/ БУЛСТАТ 148078636, с адрес: гр. Варна, бул. „Приморски“ 4;

СЪОБЩАВА

на засегнатото население, че има инвестиционно предложение за „Устойчиво енергийно обновяване на сградата на АКВАРИУМ, Институт по рибни ресурси, бул. Приморски” №4, гр. Варна“

За контакти: Елица Петрова Петрова-Павлова

                       гр.Варна, бул. „Приморски“ 4

                       тел. 052/63 20 66 

Писмени становища и мнения се приемат в РИОСВ, гр. Варна 9000, ул. "Ян Палах" №4, 052 678848, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Приложение:

  1. Информация по чл. 4, ал. 3 от Наредбата за ОВОС 

Институтът по рибни ресурси – Варна беше удостоен с награда „Свети Никола“ за принос в сферата на науката и образованието

На 19 декември 2022г., БЪЛГАРСКА МОРСКА КАМАРА традиционно чества тържествено Никулден (стар стил) и връчва годишни награди "Свети Никола". Институтът по рибни ресурси - Варна беше удостоен с плакет и диплом за принос в сферата на науката и образованието. 

  19122022 2

image1

image0

Селскостопанска Академия отбеляза Празника на земеделската наука и 140 години земеделска наука в България

Институтът по рибни ресурси - гр. Варна участва в честването на Празника на земеделската наука, който беше отбелязан на 26.10.2022г. на специално организирано събитие в сградата на Селскостопанска Академия, гр. София. В събитието участваха научните институти, част от Селскостопанска Академия, както и представители на Народното събрание, дипломати и престижни учени. 

Част от честването включваше и изложението "Даровете на природата", представено от структурните научни звена на Селскостопанска Академия. Изложението даде възможност на всички участници да видят отблизо и да опитат различни земеделски продукти, произведенни в България.

1afe63e7 c252 4526 b1be d3070478ca57673ff2b5 8827 49a9 9724 1d14fb2c30e466aa9f2d e735 4950 8971 1035728aa4e6736d1c3c d6ae 451e a1e9 c4d8b1876e5c0cf9dc0d 74be 4be2 970f c9829e7ce55f

"Изложба на открито" - 19.10-20.10.2022г. организирана от ИО съвместно с ИРР-Варна

 LitOUTerjdp

Европейска нощ на учените - 30.09.2022

Picture 2                              Picture 1                            Picture 3

 

ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА УЧЕНИТЕ 2022 - ВАРНА

 

Picture 4

За шеста година в гр. Варна ще се проведат множество събития в рамките на проект SEARCH (Science + Environment + Art = Resilience for European Researchers Night), посветен на Европейската нощ на учените 2022. Проектът е финансиран по Програма HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01, Грантово споразумение №101061187.

Събитието цели да затвърди пред обществото ключовата роля на науката, нейната свързаност с ежедневието на човека и да насърчи интереса на децата и младежите към научноизследователската дейност. Мисията на тазгодишното издание е да покаже, че комбинацията Наука + Околна среда + Изкуство води до устойчиво развитие на човечеството.

ИО-БАН и неговите Асоциирани партньори - ЦПЛР-НАОП „Николай Коперник“ – Варна, Институт по рибни ресурси, ССА – Варна и Аквариум-Варна, Етнографски музей, Варна към РИМ–Варна, Фондация „Иноватор“заедно плануват да организират множество събития – преди, по време, както и след Нощта, като със сигурност Европейска нощ на учените 2022 отново ще бъде най-значимото събитие за популяризиране на науката и ролята на учените в обществото. Чрез различни лекции, демонстрации и щандове те ще пренесат посетителите в научноизследователския свят, ще покажат на децата колко е забавно да си учен и ще демонстрират научни постижения в различни области.

Повече информация за Европейска нощ на учените можете да откриете на официалния сайт на събитието: 

https://fresher-researchersnight.bg/

както и в социалните мрежи:

https://www.facebook.com/ResearchersBG

https://www.instagram.com/researchersnightsofia/

//www.tiktok.com/@searchbg?is_from_webapp=1&sender_device=pc"

 

ПРОГРАМА НА СЪБИТИЕТО:

2022 2022 22022 32022 42022 5

 

Очакваме Ви!

Институт по рибни ресурси с Аквариум-Варна отбеляза 90 години от създаването си

Институтът по Рибни Ресурси с Аквариум - Варна отбеляза с тържествен юбилей 90 години от създаването си. 

На 15.07.2022 на тържествено събитие Институтът по Рибни Ресурси с Аквариум -Варна отбеляза 90 години от създаването си. На тържеството присъстваха проф. дн инж. Мартин Банов - председател на Селскостопанската академия, Тодор Иванов - Зам. кмет на община Варна, флотилен адмирал проф. д.в.н. Боян Медникаров - началник на ВВМУ, доц. д-р Николай Вълчев – Директор на ИО(БАН)Доц. дн. Нели Грозева – Зам. Ректор на Тракийски университет – Стара Загора и други. 

По време на събитието беше представена 90 годишната история на Института, както и научната дейност, развивана от научните работници  през годините до днес. Бяха връчени и почетни отличия на организации – партньори. В Аквариума се проведе Ден на отворените врати от 9 до 18 часа, бяха предвидени прожекции на образователни филми с морска тематика, както и интерактивни компютърни игри с награди за победителите.

1 1

Национална среща на заинтересованите страни в България за управленски мерки и оценка на състоянието на запасите на вида Rapana Venosa.

Института по рибни ресурси (ИРР) - Варна към Селскостопанската академия беше домакин на Национална среща на заинтересованите страни в България за управленски мерки и оценка на състоянието на запасите на вида Rapana Venosa. Срещата беше организирана на 28 април 2022 в гр. Варна в рамките на проекта BlackSea4Fish „Technical cooperation to support fisheries management in the Black Sea”. Събитието е част от поредица работни срещи провеждани с подкрепата на Генралната Комисия по Рибарство за Средиземно Море (General Fisheries Commission for the Mediterranean – GFCM) в няколко черноморски държави.

Председателят на Селскостопанската академия проф. д.н. инж. Мартин Банов откри срещата и изтъкна важността от подобряване на текущото управление на популацията и използването на рапана, превърнал се с течение на времето от инвазивен, неместен вид, във важен ресурс за приходите на местните рибари и индустрията. Изграждането на общ, регионален подход, базиран на научни изследвания и мониторинг, гарантиращ устойчив начин за управление и постигане на баланс между търговския риболов на този вид и същевременно осигуряване на защитата на други видове в екосистемата на Черно море е от огромно значение за България.

Работната среща предостави форум за дискусия между представители на органи за държавните органи за управление на сектор рибарство, рибари, изследователи, инспектори, представители на преработващата промишленост, износители, представители на неправителствени организации и други заинтересовани страни. Предстои да бъде изготвена оценка на състоянието на запасите на вида Rapana Venosa и предложение за управленски мерки за устойчивост, както и да бъде насърчен обмена на добри практики в тази област. Проекта BlackSea4Fish има съществен принос към подобряване на събирането на данни (биологични, икономически и научни) за улова на рапани в Черно море, и си поставя за цел да подпомогне провеждането на регулярен мониторинг в тази област.

Резултатите от проведените национални срещи в Турция, България и Румъния ще бъдат обсъдени по време на предстоящата регионална онлайн среща, планирана за 9 май 2022 г., където ще бъдат предложени и мерки за управление на рапана в регионален мащаб (за повече информация посетете: https://www.fao.org/gfcm/activities/fisheries/small-scale-fisheries/ssfforum/en/ ).

20220428 111543

Институт по рибни ресурси отличен с плакет от Басейнова дирекция "Черноморски район"

На Световния ден на водата - 22 март се отбелязаха 20 години от създаването на Басейнова дирекция "Черноморски район". Институцията работи по два важни за страната плана – за управление на риска от наводения и този за управление на речни басейни. Варненската басейнова дирекция е единствената в страната, която работи по Морската стратегия. Това се случва по проект, в който водещ партньор е Норвегия. Проектът се изпълнява в партньорство с Институт по рибни ресурси Варна, Висшето военноморско училище и Норвежката изпълнителна агенция по околната среда, като основна цел на проекта е да извърши мониторинг на състоянието на морските води с помоща на подводен дрон, а в последствие да се разпише третия цикъл на планиране на морската стратегия на България. Във връзка с този проект и редица предишни съвместни дейности, Институтът по рибни ресурси бе отличен с плакет от Басейнова дирекция, с признателност за дългодишно партньорство при опазване на водите в Черноморския басейнов район и по повод 20 годишнината от създаването на администрацията.

  

Събиране на данни по проект WHITECLAM

logo

Този линк е за всеки, открил интересни видове в Черно море - познати или нови, които представляват научен интерс. Помогнете ни заедно да съберем повече нова информция!

 

Projects
TIMMOD Promoting Technology Innovation in environmental monitoring and modelling for assessment of fish stock and non-fish resources 2020-2022 
   
WHITECLAM Research of sand (white) clams and new management proposals, Maritime and Fisheries Program, 2019-2021 
   
ECRAMON ECRAMON – Increasing the research and management capacity of marine non-fish resources in the Black Sea 2016-2017
More >>  
News/Events
20210625 110023

Final Conference TIMMOD Project 

more >>

   
20200812 193440

International Conference WHITECLAM 2021

more >>

   
good practices

Good practices in Black Sea

more >>

More >>  
Coming up

Development of the Regional DataBase for the Mediterranean & Black Seas (Med&BS RDB) meeting, 26 October, 2021

 more >>

   

Forty-fourth session of the GFCM 2-6 November, 2021

more >>

  
   Buyer’s Profile